JAN STYBLÍK

průvodce, fotograf, překladatel

Jan Styblík

Na jaře roku 1998 jsem se vydal na svoji první několikaměsíční cestu po jihovýchodní Asii a od té doby jsem se do oblasti vracel stále častěji, až se stala mým druhým domovem.

Cesty

Při svých individuálních cestách vyhledávám oblasti dosud málo zasažené civilizací a turisty neobjevená místa.
Po mnoho let mě fascinuje rozmanitost tradičního života etnických skupin širší oblasti jihovýchodní Asie.
Za posledních víc než 20 let jsem uskutečnil desítky cest do pohraničních oblastí Barmy a hor severního Vietnamu, do Laosu a na různé ostrovy Indonésie.


Fotografování

Při fotografování se zaměřuji na každodenní a tradiční život, zajímá mě sociální dokument, intenzivně fotím kulturu etnických menšin a portréty místních obyvatel.

Své fotografie prezentuji na výstavách a při promítáních a nabízím je na prodej.


Poznávací zájezdy

Od roku 2000 jsem připravil a vedl desítky zájezdů do zemí jihovýchodní Asie – Myanma (Barma), Kambodža, Vietnam, Laos, Malajsie, Indonésie a do mnoha zemí dalších kontinentů.

Kompletně zajišťuji poznávací cesty pro malé skupinky, připravené podle individuálních přání klientů.

Kromě zemí jihovýchodní Asie jsem připravil cesty do Tichomoří (Papua-Nová Guinea, Šalamounovy ostrovy), Jižní a Střední Ameriky a Střední Asie.

Na přání připravím poznávací cestu podle vašich požadavků.


Záliby

Studuji kulturu, náboženství a historii jednotlivých zemí jihovýchodní Asie, architekturu a kulturu Khmerské říše a její vliv na další vývoj jihovýchodní Asie.

Sleduji souvislosti politického dění v celé oblasti.

Intenzivně se zajímám o život etnických menšin širšího regionu jihovýchodní Asie a jejich kultura a tradice, které stále rychleji mizí.


Překlady

Jako překladatel a odborný poradce jsem se podílel na vydání několika desítek cestovních průvodců řady Lonely Planet, National Geographic a Rough Guides po zemích celého světa.

Můj příběh

Na jaře roku 1998 odjíždím na svoji první cestu do jihovýchodní Asie, kde několik měsíců cestuji po Laosu, Vietnamu a jižní Číně, tehdy zcela bez turistů.

Od té doby se vracím častěji a na stále delší dobu a zajišťuji a provázím zájezdy pro cestovní kancelář – několik týdnů provázím zájezd, hlavně do Kambodže, Barmy, Laosu a Indonésie, měsíc a déle poznávám pro mě nové oblasti, pak následuje další zájezd a další individuální cesty. Na cestách trávím většinu roku a praktickou základnou a druhým domovem se stává Thajsko.

Jako soukromý průvodce zajišťuji specializované cesty, pravidelně se vracím do Vietnamu, od roku 2006 opakovaně jezdím sám do odlehlých hor na severu země, kde jsem svědkem animistických obřadů a rituálů, fotím etnické menšiny.

Připravuji specializované zájezdy do Angkoru v Kambodži a další na zakázku připravené cesty po širší jihovýchodní Asii i mimo region – Borneo, Papua, etnické festivaly a řeka Sepik na Papui Nové Guineji, potápění a odlehlé ostrůvky na Šalamounových ostrovech, další indonéské ostrovy jako Alor, Biak a Timor; Střední a Jižní Amerika, Etiopie.

S politickými změnami v Barmě po roce 2015 přicházejí nové a dosud netušené možnosti – cestuji do dosud hermeticky uzavřených pohraničních oblastí, na motorce projíždím fantastický, nově otevřený Čjinský stát.

Dostávám se na daleký sever Barmy do indického pohraničí mezi Nagy, do mnoha vesnic jako první nebo jeden z prvních cizinců. Oblast Nagů mě naprosto uchvátila svou odlehlostí a prastarou kulturou, setkávám se s válečníky, kteří pořádali výpravy za lovem lebek až do roku 1992.

Píšu články o svých cestách a zážitcích, jsem pravidelným hostem pořadu Casablanca Radia Wave Českého rozhlasu, rozhovory se mnou vysílá ČT24, pořádám promítání a výstavy fotografií, z nichž ta dosud největší se uskutečnila ve Staroměstské radnici v Praze.
Nahoru