JAN STYBLÍK

průvodce, fotograf, překladatel

Jan Styblík

Na jaře roku 1998 jsem se vydal na svoji první několikaměsíční cestu po jihovýchodní Asii a od té doby jsem se do oblasti vracel stále častěji, až se stala mým druhým domovem.

Cesty

Při svých individuálních cestách vyhledávám oblasti dosud málo zasažené civilizací a navštěvuji odlehlá, turisty dosud neobjevená místa převážně v horách.
Po mnoho let mě fascinuje rozmanitost tradičního života etnických skupin širší oblasti jihovýchodní Asie a většinu svých výprav směřuji do oblastí, kde jej ještě mohu poznat a zachytit svými fotografiemi.
Za posledních víc než 20 let jsem uskutečnil desítky cest do pohraničních oblastí Barmy a hor severního Vietnamu, do Laosu a na různé ostrovy Indonésie.


Fotografování

Při fotografování se zaměřuji na každodenní a tradiční život, zajímá mě sociální dokument, intenzivně fotím kulturu etnických menšin a portréty místních obyvatel.

Své fotografie prezentuji na výstavách a při promítáních a nabízím je na prodej.


Poznávací zájezdy

Od roku 2000 jsem připravil a vedl desítky zájezdů do zemí jihovýchodní Asie – Myanma (Barma), Kambodža, Vietnam, Laos, Malajsie, Indonésie a do mnoha zemí dalších kontinentů.

Kompletně zajišťuji poznávací cesty pro malé skupinky, připravené podle individuálních přání klientů.

Kromě zemí jihovýchodní Asie jsem připravil cesty do Tichomoří (Papua Nová Guinea, Šalamounovy ostrovy), Jižní a Střední Ameriky a Střední Asie.

Na přání připravím poznávací cestu podle vašich požadavků.


Záliby

Studuji kulturu, náboženství a historii jednotlivých zemí jihovýchodní Asie, architekturu a kulturu Khmerské říše a její vliv na další vývoj jihovýchodní Asie.

Sleduji souvislosti politického dění v celé oblasti.

Intenzivně se zajímám o život etnických menšin širšího regionu jihovýchodní Asie a jejich kultura a tradice, které stále rychleji mizí.

K mým dalším zálibám patří přístrojové potápění, mořský kajak, horská turistika, jóga.


Překlady

Jako překladatel a odborný poradce jsem se podílel na vydání několika desítek cestovních průvodců řady Lonely Planet, National Geographic a Rough Guides po zemích celého světa.

Můj příběh

Na jaře roku 1998 odjíždím na svoji první cestu do jihovýchodní Asie, kde několik měsíců cestuji po Laosu, Vietnamu a jižní Číně, tehdy zcela bez turistů.

Od té doby se vracím častěji a na stále delší dobu a zajišťuji a provázím zájezdy pro cestovní kancelář – několik týdnů provázím zájezd, hlavně do Kambodže, Barmy, Laosu a Indonésie, měsíc a déle poznávám pro mě nové oblasti, další zájezd a další individuální cesty. Na cestách trávím většinu roku a praktickou základnou a druhým domovem se stává Thajsko.

Jako soukromý průvodce zajišťuji specializované cesty, v roce 2002 trávím téměř dva měsíce na tehdy ještě divokém indonéském ostrově Siberut, mám štěstí opakovaně cestovat do téměř zcela uzavřené Barmy bez turistů a dostat se do míst, která jsou velmi pomalu nově otevírána.

Pravidelně se vracím do Vietnamu, od roku 2006 jezdím sám do odlehlých hor na severu země. Na motorce přes hory a od vesnice k vesnici – fotit rýžová políčka na jaře i na podzim při sklizni, na mnoha cestách trávím dva tři týdny bez mapy cestováním po pěšinách mezi zapadlými vesnicemi, přespávám u místních, často jako první cizinec ve vsi, jsem svědkem animistických obřadů a rituálů, fotím etnické menšiny.

Dvakrát ročně jezdím do Angkoru a této bývalé mocné říši, která ovlivnila kulturu celé pevninské jihovýchodní Asie, zcela propadám. Čtu veškerou dostupnou literaturu, provádím specializované zájezdy, při jednom z nich trávím celé dva týdny procházením chrámů nejenom v Angkoru, ale i na dalších a tehdy odlehlých a nenavštěvovaných místech.

Přicházejí další na zakázku připravené zájezdy po širší jihovýchodní Asii i mimo region – malajsijské i indonéské Borneo, indonéská Papua, etnické festivaly a řeka Sepik na Papui Nové Guineji, potápění a odlehlé ostrůvky na Šalamounových ostrovech, další indonéské ostrovy jako Alor, Biak a Timor, velrybářská vesnice Lamalera, další Borneo, další potápění.
Opakovaně Jižní a Střední Amerika, Střední Asie.
Etiopie a fotografická fantazie v povodí řeky Omo.

Mezi tím další a další cesty na motorce do hor severního Vietnamu za focením mizejících kultur horských etnik.

S politickými změnami v Barmě přicházejí nové a dosud netušené možnosti – cestuji do dosud hermeticky uzavřených pohraničních oblastí, na motorce projíždím fantastický, nově otevřený Čjinský stát.

Dostávám se na daleký sever Barmy do indického pohraničí mezi Nagy, do mnoha vesnic jako první nebo jeden z prvních cizinců. Oblast Nagů mě naprosto uchvátila svou odlehlostí a prastarou kulturou, setkávám se s válečníky, kteří pořádali výpravy za lovem lebek až do roku 1992.

Píšu články o svých cestách a zážitcích, jsem pravidelným hostem pořadu Casablanca Radia Wave Českého rozhlasu, rozhovory se mnou vysílá ČT24, pořádám promítání a výstavy fotografií, z nichž ta dosud největší se uskutečnila ve Staroměstské radnici v Praze.
Nahoru