JAN STYBLÍK

PRŮVODCE, FOTOGRAF, PŘEKLADATEL


Na jaře roku 1998 jsem se vydal na svoji první několikaměsíční cestu po jihovýchodní Asii a od té doby jsem se do oblasti vracel stále častěji, až jsem si zde vybudoval svůj druhý domov.

Cesty

Ze své základny v Thajsku opakovaně navštěvuji země jihovýchodní Asie a také jiné oblasti světa, k mým oblíbeným destinacím patří Myanma (Barma), Vietnam, Kambodža, Laos a Indonésie, kde mě láká poznání tradičního života původních obyvatel.

Mezi moje nejoblíbenější zážitky patří cesty na motorce po odlehlých oblastech hor severního Vietnamu a hraničních oblastí Barmy.

Fotografování

Při fotografování se zaměřuji na cestovní fotografii, sociální dokument, nearanžovaný portrét.
Své fotografie prezentuji na výstavách a při promítáních a nabízím jejich prodej.

Zájezdy

Od roku 2000 jsem připravil a vedl desítky zájezdů do zemí jihovýchodní Asie (Myanma (Barma), Kambodža, Vietnam, Laos, Malajsie, Indonésie).
Od roku 2007 kompletně zajišťuji poznávací cesty pro malé skupinky, připravené podle individuálních přání klientů.

Díky mým vlastním zážitkům a zkušenostem z těchto zemí, znalostem prostředí a reálií mají moji klienti možnost poznat navštívené zemi jinak, než jak obvykle nabízejí cestovní kanceláře.

Kromě zemí jihovýchodní Asie jsem připravil cesty do Tichomoří (Papua-Nová Guinea, Šalamounovy ostrovy), Jižní a Střední Ameriky a Střední Asie.

Záliby

Při svých individuálních cestách rád na motorce navštěvuji odlehlá místa, hlavně turisty dosud neobjevené horské oblasti obývané národnostními menšinami, jejichž způsob života se snažím svými fotografiemi zachytit.

Studuji kulturu, náboženství a historii jednotlivých zemí jihovýchodní Asie, zejména historii Khmerské říše a architekturu chrámového komplexu Angkor v Kambodži.
Dále se zajímám o souvislosti politického dění v celé oblasti.

K mým dalším zálibám patří přístrojové potápění, mořský kajak, horská turistika, jóga.

Překlady

Jako překladatel a lektor jsem se podílel na vydání několika desítek cestovních průvodců řady Lonely Planet, National Geographic a Rough Guides po zemích celého světa.